H… τρελή πρόβλεψη του τελικού

Τελικός Τσάμπιονς Λιγκ απόψε και δε θα μπορούσαμε να μείνουμε αμέτοχοι. Παραθέτουμε τις προβλέψεις του έγκυρου hellasbet.com για τον τελικό Γιουβέντους – Μπαρτσελόνα, που διεξάγεται στο Βερολίνο.

Έχει γίνει παράδοση. Εκτός της… σοβαρής πρόβλεψης για κάθε τελικό Τσάμπιονς Λιγκ, στο HellasBet έχουμε συνηθίσει να παραθέτουμε το… σενάριο του τελικού. Είναι κάτι σαν πρόταση – ρεπορτάζ του τελικού από το οποίο στη συνέχεια βγάζουμε τα ειδικά στοιχήματά μας. Η παράδοση ξεκίνησε με το μυθικό 1-1 στο Μπάγερν – Τσέλσι, όπου προβλέψαμε σκορ, σκόρερ ισοφάρισης (Ντρογκμπά), νίκη της Τσέλσι στα πέναλτι, ενώ πέσαμε πολύ κοντά ακόμα και στα λεπτά των γκολ. Συνεχίστηκε με την πρόβλεψη νέου 1-1 στο Μπάγερν – Ντόρτμουντ, όπου μας τα χάλασε ο Ρόμπεν (2-1 στο 87ο λεπτό), ενώ πέρσι πήγαμε εξαιρετικά αλλά θέλαμε λίγο θέαμα παραπάνω (πρόβλεψη 2-2, τελικό 1-1). Τουλάχιστον μας αποζημίωσε η Ρεάλ με την κατάκτηση του τροπαίου στην παράταση, όπως είχαμε προβλέψει.

Ας δούμε όμως τί… πρόκειται να συμβεί απόψε.

1ο ημίχρονο

Το αποκαλούμε αναγνωριστικό παιχνίδι. Ως ένα βαθμό ο χαρακτηρισμός δικαιολογείται. Στην περίπτωση αυτή όμως υπάρχει αλληλεξουδετέρωση μεταξύ των μέσων των δύο ομάδων. Οι Πίρλο, Μαρκίζιο, Πογκμπά και Βιδάλ κοιτάζουν στα μάτια τους Ινιέστεα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, αλλά και τους Μέσι, Νέιμαρ, που προσπαθούν να μετατρέψουν το αριθμητικό μειονέκτημα (3 εναντίον 4) σε πλεονέκτημα (5 εναντίον 4) γυρίζοντας πίσω για να δημιουργήσουν. Το ματς δεν έχει καθαρές φάσεις. Ούτε στο 37ο λεπτό γίνεται η μεγάλη ευκαιρία. Η μπάλα όμως έχει στηθεί 6-7 μέτρα έξω από την περιοχή της Μπαρτσελόνα. Εκτελεί ο Πίρλο και… γκοοοοοοολ! 1-0 για τους Μπιανκονέρι! Η Γιουβέντους αγγίζει το θαύμα. Υποσυνείδητα υποχωρεί για τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και σώζεται από το δοκάρι σε σουτ του Νέιμαρ λίγο πριν πάει στην ανάπαυλα.

2ο ημίχρονο

Η Μπάρτσα μπαίνει αποφασισμένη στον αγωνιστικό χώρο. Περισσότερο και από το ξεκίνημα του αγώνα. Πιέζει, απειλεί πιο πολύ, δημιουργεί καταστάσεις πανικού στην άμυνα της Γιουβέντους, όμως ο Μπουφόν είναι μονίμως στη σωστή θέση και κρατάει ζωντανή την Κυρία. Ώσπου έρχεται το 67ο λεπτό της συνάντησης. Ο Μέσι…